екologiski droši materiali

  №3012  RECOMMENDED
  №3012  RECOMMENDED
НОВИНКА!

JAUNUMS

Ir beigušies gada pilnā
apmērā jaunas daudz funkcionālo
apmetumu
Thermoum Xtra izpētes,
kuri ir uzlaboti par 20-25%
ar raksturojumiem.


DRĪZ LATVIJĀ!

Pie visām termoizolācijas apmetumu
ThermoUM, priekšrocībām, siltiem apmetumiem Thermoum Xtra piemīt
labākie siltuma aizsardzības īpašības un mazāks svars pie vienāda apjoma.

Fasādes apsiltināšanas paņēmienu apskats

Apsiltināšanas ar putupolisterolu (putuplasts)

Dotajā laikā būvniecībā neattaisnoti plašu izplatīšanu „universālajam” „ilgmūž”gajam"> „ekoloģiski tīrajam”un „letajam” apsiltinātājam. Liela problēma, kura kā tiesa paliek nezināma patērētājam, ir tas, ka no visa tā uzskaitāmā patiesība ir tikai pēdējais – putupolisterols ir lēts materiāls. Bet arī šajā apstiprinājumā ir jāievieš skaidrība. Ja, putupolisterols pats par sevi ir lēts, bet apsiltināšana ar kvalitatīvu putupolisterolu nav vis lētākais paņēmiens.

Tātad, patērētājam, kurš plāno izmantot kā apsiltinājumu putupolisterolu (putuplastu) ir nepieciešams zināt, ka:

 • Putu polisterols ir uguns bīstams.
 • Putu polisterols ir ekoloģiski bīstams.
 • Putu polisterolam nav ilglaicīgs.
 • Pielietojamo tehnoloģiju dēļ samazinās izteiktās siltuma izolācijas īpašības.
 • Putu polisterols nav izturīgs.
 • Putu polisterolam ir zema tvaiku caurlaidība.
 • Putu polisterola daudzkārtu pielietošanas tehnoloģija ievērojami paaugstina siltuma izolācijas izmaksas.

Izskatīsim katru apgalvojumu atsevišķi

Uguns bīstamība

Pēc klasifikācijas uz uguns bīstamību VISI putaplasti tiek attiecināti pie „ G” klases, tasir pie degošiem materiāliem un attiecās pie viegli uzliesmojošām vielām.

Vēl pirms uzliesmošanas (jau pie 80-90 grādu temperatūras!) putu polisterolā sākas attīstīties destrukcijas procesi ar kaitīgo vielu izdalījumu. VNIIPO Krievijas Federācijas iekšlietu ministrijas atskaitē tiek runāts, ka paraugu toksicitātes rādītāja vērtība pie robežas vērtības materiālu augstas bīstamības klases.

Tāpēc saskaņā ar mūsdienu celtniecības normām, pie fasādes apsiltināšanas ar putuplastu ap logu atverēm pusmetra attālumā ir nepieciešam veikt pārklāšanu no nedegoša materiāla, lai, degšanas gadījumā, indīgus dūmus neievilktu telpās.

Ne ekoloģiskums

Putu polisterols ir cietas polistirola putas, kuras tiek iegūtas stirola polimerizācijas rezultātā iniciātoru klātbūtnē ( peroksīdi, hidroperoksīwsi un azokrāsvielu savienojumi). Pie tam jebkurš ķīmiķis var apstiprināt, ka 100% polimerizācijas nevar būt nekad, un kas nozīmē, ka stirols apjomā paliek. Pie tam,ir zināms, ka pat pašu mazāku koncentrāciju ilgstoša iedarbība noved pie cilvēka pašsajūtas pasliktināšanas. Pie 200° sadalās ar stirola veidojumu un ar citiem zemiem molekulāriem savienojumiem, diametriem un trimetriem. Pie putu polisterola uzsildīšanas līdz 60° viena mēneša laikā, gaisāveidojās stirola koncentrācija no 0,017 līdz 0,001 mg/l. Putu polisterola dabīgās ekspluatācijas apstākļos (temperatūras svārstības -30 +30°С, nav gaismas un nokrišņu tiešā nokļšana)putu polisterols tiek pakļauts gaisa skābekļa ķīmiskais iedarbībai. Pie tam, apkārtējā vidēizdalās benzols, toluols, etilbenzols, kā arī acetonfenols, formaldehīds, metilspirts. Ir svarīgi arī saprast, ka, ja kaitīgo vielu daudzums ir mazāks par PDK, bet tās tur vienalga pastāv! Stirolam ir liela ietekme uz aknām, no šīm stirola mikrodevām pakļauta sirds, sievietēm – īpašās problēmas.

Nav ilglaicīgs.

Putuplasta ilglaicīgums (kā arī cena) ir ļoti atkarīgs no tā kvalitātes. Tā pēc dažādiem datiem putuplastizīmoliem PSB, PSB – S nemaina ievērojami savas īpašības no 10 līdz 40 gadiem. Lielumi paši par sevi nav lieli, un pie tam arī skaitļi ir ņemti putu polisterola laboratorijas izpētēm. Attēlā apakšā ir parādīta tipiskā putu polisterola putuplasta struktūras fotogrāfijas (kreisā fotogrāfija). Bet īpaši interesanti paskatīties,kas notiek ar putu polisterolu pat pēc neievērojamas mākslīgās novecošanas. Tam materiālu turēja termostatā pie temperatūras 60°C tikai 10 stundas (labā fotogrāfija). Bet praksē, pastāv sarežģīta ķīmiskās iedarības sistēma ar pamatni, hidroizolātoriem,līmēm, krāsu, apmetumu utt., un tas viss vienozīmīgi neuzlabo putu polisterola īpašības un kalpošanas ilgumu.

Saīsina putu polisterora kalpošanas laiku putni, viegli sagraujot aizsardzības segumu un veidotās ligzdas putu polisterolā un grauzēji, kuri taisa putu polisterolā plāksnēs veselus labirintus. Fotogrāfijas, kuras ir zemāk, ir parādīts veiktais eksperiments,kas laboratorijas pelei tika iedots putu polisterols. Fotofrāfijā ir redzams moments, kas notiek garšīga „ apsildītāja” apēšana.

Siltuma izolācijas īpašības.

Siltuma vadītspējas ar putu polisterolu koeficients ir stipri atkarīgs no kvalitātes un ir robežās no 0,035 W/m °С pie vis labākā (atbilstoši pie vis dārgākā) līdz 0,05 – 0,06 W/m °С pie biežāk pielietojamā. Diemžēl, šajos skaitļos ir paslēpta melu daļa. Praksē pie apsildīšanas ar putuplastu ir neizbēgama aukstuma mostikas rašanas putuplastu plākšņu savienojumu vietās un punktos, kur naglas ir nostiprinātas, kas ir labi redzams siltuma vīzijas fotogrāfijā (attēls pa kreisi). Pie tam,ir grūti sasniedzama kvalitatīva siltumaizolācija sarežģītos arhitektūra kompozīcijās, dažkārt vispār nav iespējama uz logu slīpumiem, vietās kur tiek ievadīta komunikācija (attēls pa labi).

Tas viss noved pie tā, ka reālā siltuma izolācija pasliktinās gandrīz vairākss reizes.

Zema mehāniskā izturība.

Nevienam nerodas iebildumi pret putu polisterola zemo mehānisko izturību.

Pat pēc aizsardzības apmetuma slāņa uzklāšanas tas var būt viegli bojāts nejauši ar stipru sitienu vai ar uzspiešanu. Tikai visi aizmirst, ka tas siltuma izolācijas segums nav ieteicams. Aizvietot putu polisterola siltināšanas uz sienas praktiski nav iespējams bez visas siltuma izolācijas sistēmas sagraušanas.

Zema tvaiku caurlaidība

Sienas,kuras ir nosiltinātas ar putuplastu,” neelpo” , un savukārt masliktina telpas mikroklimatu.tā rezultātā – iespējamie pelējumi un sēnīte vājās ventilācijas telpās,kas ved pie ātrā mitruma uzkrāšanas starp norobežojošās konstrukcijas un siltinājuma, piepelējuma sēnīšu parādīšanas,un turpmāk pie šõs mājas iedzīvotāju saslimšanas, pie mitro sienu sasaldēšanas.


Zemās tehnoloģijas, maksa.

Kā likums, pie apsiltināšanas paņēmiena piedāvājuma tiek runāts par zemo putu polisterola maksu. Pie tam netiek ņemtas izmaksas uz papildus materiāliem un laiku (un tas atkal ir izmaksas) un uz darbu veikšanu.

 

Penoizols (šķidrais putuplasts).


Uz šo dienu penoizols ir vislētākais, siltuma izolācijas materiāls, tas ir vienīgais ar ko tas vinnē. Penoizols ir ražots no karbo – formāldehīda sveķiem un tiek attiecināts pie karbomīda putuplasta, tas ir avtērti- porains putuplasts. пенопластов, это открыто-пористый пенопласт.

Attēlā ir parādīts dobuma iepildīšanas piemērs. Jā,ir skaisti, bet nav neviena attēla,kas notiek pēcpenoizolanosusināšanas, jā, kā tas nožūs slēgtās telpās??.kamēr ūdens būs penoizolā, tas dos fonu augstāk par maksimāli pieņemamām normām. Bet sienā tas ilgi nožūst.
Vairākie penoizola ražotāji iepilda penoizolu caur atvērumu, kur pilnīgi nepastāv vizuālā un instrumentālā kontrole, pie tam dod 100% garantiju,ka visi dobumi ir aizpildīti, tam ir grūti noticēt.

Penoizola trūkumi

 • Sakarā ar to,ka karbo – formāldehīda putuplasts pie paaugstinātāmitruma tiekoši ātri tiek sagrauts ar formāldehīda izdalīšanu, tad karbo – formāldehīda putuplastu ir nepieciešams aizsargāt no mitrināsanas;
 • Pie penoizola iepildīšanas sienu dobumos,ūdens,putu veidotājsun ortofosforu skābes, kuras nereaģēja,negatīvi iedarbojas uz metāliskām konstrukcijām;
 • Nozīmīgs trūkums pie karbo – putuplastiem ir to attiecīgi augta ūdens uzsūkšana (līdz 18-20% pēc masas);
 • Trauslums, pie cietēšanas ir iespējama saraušanās līdz 1,5-2% (pieļaujamais saraušanās procents pie kvalitatīvā sveķa un tehnoloģiju ievērošanas) un plaisu veidošanās – tie ir galvenie trkumi;
 • Nav iespējas pilnībā aizpildīt bez plaisām plakni. ASV vairākos štatos un Kanādā karbo – putuplasta izmantošana kā siltuma izolāciju ir aizliegta ar likumdošanu kā potenciāli bīstams veselībai. Lielbritānijā, karbo putuplasta izmantošana ir iespējama tikai pie likuma ievērošanas par pareizu toksisko celtniecības materiālu izrīkošanu.

Minerālvates materiāli.

Minerālvates materiāli ir dārgāki materiāli nekāputu polisterols. Galvenā atšķirība – nav degošs. Starp minerālu vatēm ir nepieciešams izdalīt materiālus uz bazalta (akmens vate) un kvarcapamata (sirkla vate). Attēlā ir parādīti divi minerālvates siltināšanas tipi.

1. bez diegu savienojuma –attēls pa kreisi. Materiālam ir neliels kalpošanasilgums un to ir nepieciešams rūpīgi nostiprināt uz konstrukcijas,bet vienmēr pastāv vesela virkne ar iedarbībām, kuras nobīda šķiedras vienu attiecēbā pret otru. Praksē tas noved pie materiālanosēšanas un tādu vietu parādīšanas, kuras ir brīvas nosiltuma izolācijas.

2. minerālvates materiāls ar diegiem, kuri ir savienoti ar polimēru savienojumiem. Tas materiāls ir pietiekoši rupjšs. Savukārt tā galvenais trūkums - ekoloģiskā drošība. Attēlspa labi.

Stiklavate (URSA,ISOVER un citas).

Trūkumi:

 • Uzsūc mitrumu no gaisa,pie siltināšanas to ir nepieciešams iepakot mitruma necaurlaidošos maisos. Pie tam mitruma tvaikus caurlaidības īpašības kļūst kā putuplastam. Bet pat pie mitruma necauraidošo maisu izmantošanas, siltinātājs tiek samitrināts kondensāta veidošanas dēļ un ātri zaudē savas siltuma izolācijas īpašības;
 • Zema mehāniskā izturība (ir nepieciešams aizsargslānis);
 • Ekoloģiski nav drošs(darbā ar šo materiāli ir nepieciešami individuālie aizsardzības līdzekļi);
 • Nav tehnisks (pie siltināšanas ir nepieciešamas tāda pašastehnoloģiskās operācijas, kā arī pie siltināšanas ar putu polistirolu. Pie tam ir nepieciešams sekot iepakojuma mitruma necaurlaidībai, kas reālajā dzīvē ir grūti īstenot);
 • Siklavatē tāpat paradās grauzēji...

Akmens vate (ROCKWOOL,PAROC un citas.)

Tas, varbūt, ir visdārgākais materiāls no siltuma izolācijas materiāliem. Materiālam ir jābūt hidrofobizēts (ūdens atgrūšana). Bez hidrofobizēšanas materiālsiesūks mitrumu, bet labie materiāli ir hidrofobizēti un to mitruma iesūkšana ir neievērojama.

Trūkumu:

 • Akmens vate ir grauzēju apdzīvošanas vide, tāpēc fasādes siltināšanai ir jābūt veiktai ļoti rūpīgi;
 • Zema mitruma izturība;
 • Zema mehāniskā izturība. Tāpēc minerālvate dod nosēšanas, veidojot tukšumus. Izturības paaugstināšanai minerālvati piesūcina ar polimēru sveķiem,un tas ir kaitīgi veselībai;
 • Minerālvates slāņa sagraušana, ar laiku, var notikt kopā ar šķiedru putekļu izdalīšanu apkartējā vidē;
 • Pēc ekspertu viedokļa, viens no kaitīgākiem celtniecības materiāliem veselībai – minerālvate. Tāpēc,ko savienojošs materiāls ir fenolformaldegīna vai melamīnu – formalgīnu sveķis, kas izdala brīvu formalgedīdu,kā arī fenolu – aukstākās toksācijas vielas, pēc būtības, ir inde cilvēka organismam.

Šūnu betoni (Peno gāzes betoni)

Attēlā zemāk ir parādītas tipisko gāzbetonu struktūras, ir acīmredzams, ka cietā materiāla stuktūra izskatās poraina. Papildus lielajām šūnnām,kuras arī veido „ putas”, pašā materiālā ir liels mikroporu liels daudzums, kuru izmērs ir mazāks par 10 mkm.

Lielākā gāzbetona ražotāju daļa kā blīvumu 600 kg/m3 norāda siltuma novadīšanas vērtību robežās 0,140 – 0,145 W/(m;K/,bet tikai sausajam materiāla,. No rūpnīcas tas parasti tiekpalaists ar mitrumu līdz 20-25%. Tāda materiāla siltuma vadīšana neiekļaujas prasības robežās pie siltuma izolācijas materiāliem.

Šūnu betonu trūkumi.

Putu un gāzbetonu struktūra dara neizbēgamo ievērojamu vērtību pie sorbcijas mitruma.tas ir, putu – un bāzbetonos obligāti dabīgos apstākļos pastāv kondensētais mikroporās ūdens, pie tam, ietekmīgs mikroporainības daudzums paredz arī ievērojamu mitruma kondensāciju, ar ko strauji samazinās siltuma tehniskie raksturojumi, rodas deformācija,kura bojā apdari. Lai izvairītos no šīs parādības,ir nepieciešams dārgs inženieru pamatots pasākumu kompleks,kas aizsargā šūnu betonus no pārāk liela mitruma. Dabīgi, ka mitrums, kas ir iekļauts rupjā kapilārā pie sasaldēšanas palielina apjomu un sagrauj kapilāru. Tāpēc sala izturība pie putu un gāzbetona nevar būt augsta. Otra, nemazāk raksturīga īpašība- zema mehhāniskāizturība – trauslums, kas noved pie pietiekami dārga lentes pamatu veidojuma.

Otra, nemazāk raksturīga īpašība- zema mehhāniskāizturība – trauslums, kas noved pie pietiekami dārga lentes pamatu veidojuma.

Šīs divas īpašības noved pie tā, ka šī materiāla lieliskie raksturojumi vai ievērojami pasliktinās, vai arī pieprasa ievērojamu celtniecības izmaksu palielināšanu, pie tam uzliek veselu virkni ar ierobežojumiempie celtniecības un būvniecības objekta ekspluatācijas.

 

 

 

Mūsu sanējošus siltus apmetumus sauc dažādi – termoums, termosans, termoins, vai termoum, termosan,termoin utt. Pareizais nosaukums daudz funkcionāliem, ekoloģiski drošiem termo apmetumiem - ThermoUM, ThermoSAN, ThermoIN и Thermoum Xtra!
Design - WeFirst